Pankreas Kanseri Belirtileri
Çoğu hastalık türünde hastalık başlangıç aşamasında kendini hastaya belli etmekte, çeşitli hastalık belirtileri ile kişi yanlış giden bir şeylerin olduğunu farkına varmaktadır. Bu sayede de doktor kontrolüne giderek çoğu zaman hastalığın erken teşhisi sağlanmaktadır. Elbette ki hastalıkların tedavi aşamasında ki en önemli nokta tedavi aşamasının erken bir şekilde başlamasıdır. Çünkü erken tedavi sayesinde tedavi çok daha etkin bir şekilde sağlanabilmektedir. Bu nedenle kişilerin rutin olarak doktor kontrollerine gitmesi ve vücutlarında oluşacak en ufak bir değişimi veya sorunu ciddiye almaları gerekmektedir.

Pankreas kanseri kanser türleri arasında oldukça ciddi şekilde soruna yol açan hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman hastalığın erken teşhisi mümkün değildir. Bunun sebebi pankreas kanserinin erken teşhisinin oldukça zor olması ve hastalığın başlangıcında herhangi bir belirti vermemesidir. Bu nedenle de sinsi bir hastalık olarak tanımlanan pankreas kanserinde diğer hastalıklar ve kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis hayati önem taşıyabilmektedir.

Ancak elbette ki pankreas kanseri bazı kişilerde belirtilerini en başından itibaren göstermekte, bazı kişilerde ise ilerleyen dönemlerde bu belirtilere belirgin bir şekilde rastlamak mümkün olabilmektedir. Öncelikli olarak pankreas kanseri belirtileri arasında halsizlik ve iştah kaybını söyleyebiliriz. Halsizlik ve iştah kaybı vücudun kişiye verdiği bir sinyaldir. Vücutta bir takım şeylerin yolunda gitmediğini kişi halsizliğinden ve uzun süreli iştah kaybından anlayabilmektedir. Aynı zamanda bu belirtiye çoğu zaman bulantı ve kusmada eşlik eder. Bulantı ve kusmada hafife alınmaması gereken oldukça ciddi belirtiler arasında yer almaktadır.

Pankreas kanseri belirtileri arasında sayabileceğimiz bir diğer durum ise sarılıktır. Eğer hastalık safra kanalını tıkarsa kişi sarılığa yakalanır. Ve sarılık da oldukça ciddi bir belirtidir. Kişi bu durumu mutlaka ciddiye almalı ve bir doktora danışmalıdır. Kişi sarılık olduğunu cildinin sararmasından ve idrarının renginin koyulaşıp, dışkısının renginin açılmasından anlayabilmektedir. Tüm bu belirtilerin yanı sıra kişi sırtına kadar vurabilen bir ağrı duyumsuyorsa eğer bu ağrıda ciddi bir hastalık belirtisi niteliği taşımaktadır. Bu ağrılar kimilerinde sürekli olarak yaşanırken kimilerinde ise zaman zaman kendini hissettirmektedir. Ancak her iki durumda da hastanın en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.

Pankreas kanseri belirtilerinden biride kan şekerinin düşmesi olarak bilinmektedir. Pankreas sindirimden sorumlu bir organ olduğundan kan şekeri düzeylerini üzerinde de etkilidir. Bu nedenle kan şekerinin nedensiz bir şekilde düşmesi de ciddi bir hastalık belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir kişide kan şekerinin düştüğünü kişinin halsizliğinden, baş dönmesi yaşamasından ve bayılmasından anlamak mümkündür. Bu belirtide kişinin ciddi bir sağlık problemi olan pankreas kanseri ile karşı karşıya kaldığının bir göstergesi olabilir.

Tüm bu pankreas kanseri belirtileri kişiler üzerinde oldukça dikkatli bir şekilde gözlemlenmeli ve derhal müdahale edilmelidir. Ancak dikkatli bir şekilde hasta belirtileri fark ederse pankreas kanseri için erken teşhis, erken tanı ve buna bağlı olarak tedavi gerçekleşebilir. Ve özellikle pankreas kanseri gibi ciddi sağlık problemlerinde erken teşhis çoğu zaman hayat kurtarmaktadır. Kişiler asla belirtileri hafife almamalı ve geçiştirmemelidir. Her kişide bu belirtilerin tümünün olması beklenmez. Tek bir belirti bile kişinin şüphelenerek doktora başvurması için yeterli olmalıdır. Aksi takdirde hastalık uzun süre fark edilmezse, oldukça hızlı bir şekilde ilerleyerek tedavi aşamasını zor bir hale getirecektir. Ve pankreas kanseri yayıldığı andan itibaren tedavi edilmesi oldukça güç olmaktadır. Hastalığın ilk evresinde tedavi edilmesi için belirtilere dikkat edilmelidir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>