Pankreas Kanseri Tanısı Nasıl Konur?
Pankreas kanseri tanısı koymak oldukça zordur. Çünkü pankreas tümörü oldukça sinsi ve aşamalar halinde gelişen bir tümördür. Yani bu aşamalar her zaman belli değildir. Aşamalar belli değilse Pankreas Kanseri Tanısı Nasıl Konur? diye sorulabilir. Pankreas kanseri teşhisini koymak için bazı testler yapmak gerekmektedir. Kan testleri, ultrason, PET tarama, ERCP testi, anjiyografi, laparoskopi gibi testler uygulanarak pankreas tümörü olup olmadığı araştırılır.

Kan testi, karaciğer ve diğer organlardaki kan değerlerine bakılarak organların işleyişi incelenir. Bu test yardımcı test görevi görmektedir. Tek başına Pankreas Kanserini bulmada yeterli değildir.

Ultrason testi, bu testte vücudumuza bir cihaz yardımıyla ses dalgaları yollanır ve vücudumuzun iç organlarının resmi bir ekrana yansıtılır. Bu ekran sayesinde organlarımızın durumu, olası bir tümör olup olmadığı gibi durumlara bakılabilir.

PET taraması, PET taraması yeni bir teknolojidir. PET taraması sayesinde hızlı bölünen kanser hücreleri normal hücrelerden rahatlıkla ayrılabilmektedir. Ayrıca PET taraması sayesinde göğüs grafiği, MRI ve BT si çekilerek tümörün son durumu ve kanserin göğüs boşluğuna yayılıp yayılmadığı gibi durumlara da bakılabilmektedir.

ERCP testi, bu testin kısaltılmamış adı Endoskopik retrograd kolanjiyopannkreatografidir. Bu test sırasında bir tüp boğazdan mide ve incebağırsağın olduğu kısma gönderilir. Bu test sayesinde doktor bölgedeki safra ve pankreas kanalını görebilir, tümörden kaynaklanan baskında dolayı oluşan daralmaları gözlemleyebilir.

Anjiyografi, bu test sayesinde pankreasın ve pankreasın çevresindeki damarların durumu incelenir. Bu testleri radyoloji bölümü anestezi uygulayarak yapmaktadır. Bu testte damarlara boya enjekte edilir ve bu boyanın pankreasa ulaşması beklenir. Daha sonra ise x ışınları yardımıyla resim çekilir. Çekilen bu resimler ameliyatların planlanması içinde önemlidir.

Laparoskopi, bu testte açılan ufak bir delikten vücuda kamera sokularak vücuttaki organları kamera yardımıyla incelerler. Bu işlem ameliyat sırasında gerçekleştirilir. Bu test tümörün diğer organlara yayılıp yayılmadığını belirlemek için kullanılır.

Pankreas Kanserini belirlemede kullanılan bu testlerin uygulanacağı hastanın geceyi hastanede geçirmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Her kanserde olduğu gibi bu kanserde de erken teşhis son derece önemlidir. Düzenli olarak doktora gitmeniz ve kontrol olmanız son derece önemlidir.

Pankreas tümörü kendisini belli eden bir tümör olmadığı için kanser olup olmadığınızı kolay bir şekilde anlayamazsınız. Ama bazı durumlar pankreas kanserinin oluşmasına neden olmaktadır ya da bu teşhisler sizde pankreas kanserinin olduğunun bir işareti olabilir. 60 yaş ve üzerindeyseniz birde alkol ve sigara kullanıyorsanız doktor kontrolüne sık sık gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca karın boşluğu bölgenizde ağrılar yaşıyorsanız bu da sizde pankreas tümörünün olabileceğinin bir işareti olabilir. Ayrıca ailenizde pankreas kanseri olan birisi varsa veya sarılık hastalığınız varsa yine pankreas kanseri olma riskiniz bulunmaktadır. Eğer sizde de bu gibi durumlar mevcutsa düzenli olarak doktora gitmeli ve kontrolden geçmelisiniz. Pankreas Kanseri, sinsi gelişen bir kanser olduğu için bu kanserin farkına bile varamayabilirsiniz ve durumun farkına vardığınızda iş işten geçmiş olabilir. Eğer bu kanser teşhisi sizde varsa ve teşhis ne kadar erken konulursa tümörün yayılması ve hastalık o kadar erken engellenecek ve kanseri yenme şansınız o kadar yüksek olacaktır.

Pankreas organı çoğu kişi tarafından önemsiz olarak görüldüğü için Pankreas Kanseri de nemsiz görülebilir. Kesinlikle böyle bir hataya düşülmemelidir. Yapılan araştırmalarda pankreas kanserine yakalanan bir kişinin 5 yıl yaşama olasılığının sadece %10 olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da bize kanserin ne kadar ciddi ve tehlikeli bir kanser olduğunu göstermektedir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>