Pankreas Kanseri Tedavi Yöntemleri
Karşılaştığımız pek çok hastalık arasında en ciddi şekilde bize zarar veren ve tedavi süreci zor olan hastalık elbette ki kanser türleridir. Kanserler oldukça hızlı bir şekilde ilerleyerek kişilere zarar vermekte hatta ölümüne neden olabilmektedir. Bu nedenle her hastalıkta olduğundan çok daha önemli bir şekilde kanser çeşitlerinde erken tanının önemi oldukça büyüktür. Erken tanı sayesinde kanserli hastalar için tedavi süreci daha erken başlar. Ve tedavi sürecinin daha erken başlaması da hastanın iyileşme ihtimalini oldukça arttıran bir unsurdur. Pankreas kanseri için de tedavi aşamasında hastanın iyileşme ihtimalini artıracak ve tedavi sürecini hızlandıracak en önemli unsur elbette ki erken teşhis, erken tanıdır.

Pankreas kanseri diğer kanserlerden çok daha fazla risk taşımakta ve çok daha büyük bir hızla yayılmaktadır. Bu nedenle pankreas kanseri içinde erken tanının apayrı bir önemi vardır. Ancak maalesef pankreas kanseri kendini oldukça kolay bir şekilde belli etmemektedir. Yani hasta çoğu zaman hastalığını anlayamamaktadır. Bu nedenle hastanın yapması gereken tek şey şüphelendiği en ufak bir durumda dahi bir doktora danışması olacaktır. Bazen ufak sandığımız sorunların çok daha başka ve ciddi kaynaklı olduğunun farkına varmayız. Ancak özellikle pankreas kanseri tedavi aşamasında erken teşhis genellikle hastaların ufak şikâyetleri ile doktorlara başvurması ile gerçekleşmektedir.

Pankreas kanseri öncelikli olarak çeşitli tahliller ile kesin olarak netleştirildikten sonra tedavi sürecine başlanır. Tedavi süreci hastanın kanserin hangi aşamasında olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Pankreas kanseri tedavi yöntemleri arasında ameliyat, ışın tedavisi veya ilaçlı kemoterapi bulunmaktadır. Öncelikli olarak hasta eğer kanserin başlangıç evresinde ise genellikle ilaçlı kemoterapi veya ışın tedavisi kullanılmaktadır. Ancak daha ileri evrelerde ameliyat söz konusu olabilmektedir. Bu noktada bir kez daha erken teşhis ve tedavinin oldukça önemli olduğunu görmekteyiz. Erken teşhis ve tedavi sayesinde hasta daha kanserin başlangıç evresinde ilaçlı kemoterapi veya ışın tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

Hastalığın ilerleyen aşamalarında ise kanserin pankreasın yakınlarında ki organlara da yayıldığını görebilmekteyiz. Artık bu durumda ameliyat şart olmuştur ve hasta oldukça ciddi bir ameliyata girer. Çoğu hasta bu ameliyattan sonra kendini toplayamamakta ve hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle kanser ve kanser türleri arasında en risklilerinden biri olan pankreas kanserinin tedavi aşamasında en önemli nokta her zaman erken teşhis ve tedavidir.

Tedavi sürecinde ki bir diğer önemli nokta ise hastanın psikolojik durumudur. Hasta psikolojik olarak çöküntü içerisine girerse, iyileşme oranında azalma görülebilir. Bu nedenle gerek hasta yakınları gerekse doktorlar tarafından hastanın morali her daim yüksek tutulmalıdır. Ancak morali yüksek ve kendine inancı olan hastalar tedavi aşamasında daha fazla yol kat etmektedir. Bu nedenle her kanser hastasında olduğu gibi pankreas kanseri hastaları içinde tedavi aşamasında ki psikolojik durumları göz önünde bulundurularak, hastaya moral verilmelidir.

Hasta tedavi süresince kesinlikle alkol ve sigaradan uzak durmalı, olabildiğince tedavi sürecine uygun bir şekilde yaşamını sürdürmelidir. Bu da tedavi sürecini etkileyen önemli unsurlar arasındadır. Pankreas kanseri erken teşhis ve tedavi ile üstesinden gelinebilecek oldukça riskli bir hastalıktır. Ancak ilerleyen aşamalarında devreye giren tedavi yöntemleri çok daha zor olmakta ve süreci daha da zorlaştırmaktadır. Bu nedenle kişiler her zaman düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi gerekmektedir. Özellikle ailesinde pankreas kanseri tanısı ile karşılaşan biri bulunan kişilerin belirli sıklıklarla doktor kontrolünden geçmesi kişinin sağlığı için oldukça önem taşımaktadır.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>