Pankreas Organın Görevi Nedir
Vücudumuzun sistemli bir işleyişi bulunmaktadır. Bu sistem içerisinde her organın ayrı bir görevi vardır. Ancak bu sistem doğru bir şekilde ve sorunsuz bir şekilde işlemeye devam ederse sağlıklı bir birey olabiliriz. Vücudumuzda ki önemli organlardan biri de karşımıza pankreas adı ile çıkmaktadır. Pankreasın vücudumuzda iki görevi vardır. Bunlardan biri sindirme yardımcı olmak bir diğeri ise hormon salgısı yapmaktır. Görüldüğü üzere her ikisi de vücut için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Pankreas konum itibariyle karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yer akan bir organdır.. Pankreasın büyük kısmı, sindirim ve hazım için oldukça önemli olan salgıların üretilmesinde rol alan alveoler bez dokusundan oluşmaktadır. Pankreasın bu kısmında dış salgısı yapılır ve bu dış salgı bir kanal aracılığıyla on iki parmak bağırsağına aktarılır.

Pankreas görünüş itibariyle bir çekici andırmaktadır ve kırmızı renkte bulunan bir organdır. Yüz veya seksen gram ağırlığındadır. Pankreas da aynı zamanda bir başka salgı olarak pankreas özsuyu salgılanmaktadır. Bu salgı sindirimin gerçekleşmesi için gerekli olan bir takım maddeleri içerisinde barındırır. Bu maddeleri rol tripsin, lipaz ve amilaz olarak sıralayabiliriz. Bu enzimlerin olmadan sinirimin gerçekleşmesi mümkün değildir. Çünkü sindirimi gerçekleştiren asıl olarak bu enzimlerdir. Ve hazım bu enzimlerle sağlanmaktadır. Pankreasın bir diğer salgısı da hormon salgısıdır. Bu salgı, pankreas içersinde yer alan ve Langerhans adacıkları olarak bilinen bezlerin yardımı ile üretilmektedir. Ve bu üretimin sonucunda bunlar insülin ve glukagon adını alan hormonların ve kan şekerinin ayarlanmasında rol oynarlar. Pankreasın aynı zamanda kan içermektedir. Ve bu kan dalak, karaciğer damarlarından gelmektedir.

Görüldüğü üzere pankreas vücudumuzda ki oldukça önemli organlardan biridir. Ve oldukça önemli işlevleri bulunmaktadır. Bu işlevlerden herhangi birinde bir sorun yaşanması kişiyi ciddi şekilde etkileyecektir. Yaşanan sorunlar nedeniyle pankreas hastalıkları meydana gelmektedir. Ancak pankreas hastalıkları oldukça zor ve riskli hastalıklardır. Bunun sebebi pankreas da yaşanan bir sorunun belirgin bir belirti göstermemesidir. Bu nedenle de teşhis oldukça uzun bir süre sonunda yapılmakta ve bu süre boyunca hastalık ilerleyerek tedavisi zor bir duruma gelmektedir. Pankreastan. Had pankreatit, Müzmin pankreatit ve Pankreas kanseri bu pankreas hastalıkları olarak bilinmektedir. Pankreas hastalıkları arasında elbette ki en ciddi sorun yaşanılan ve risk taşıyan pankreas kanseridir. Pankreas kanseri hem teşhisin hem de tedavinin oldukça zor olduğu bir hastalıktır. Ve diğer pankreas hastalıkları gibi kolay bir şekilde anlaşılamaz. Bu nedenle de çabuk ilerler. Özellikle genetik yatkınlığı olan ve belirli bir yaşa gelmiş kişilerde kansere rastlamak mümkün olabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra pankreas ile ilgili sorunların başlıca kaynağı çoğu zaman düzensiz bir yaşam ve sigara, alkol kullanımıdır. Özellikle aşırı derecede alkol alımı pankreas hastalıklarını oldukça tetiklemektedir. Aynı şekilde sigarada bu hastalıkların tetikçisi olabilmektedir. Pankreasın bizler için ne kadar önemli bir organ olduğunu biliyoruz. O olmasa gerekli sindirimi sağlayamaz, gerekli hormonları üretemezdik. Bu nedenle pankreas hastalıkları ve sonuçları olabildiğince uzak durmamız ve korunmamız gereken durumlardır. Bunu sağlamak için de yapabileceğimiz en iyi şey düzenli bir hayat ve düzenli bir beslenmeye sahip olmaktır. Alkol ve sigaradan da uzak durmak sağlığımız için yapabileceğimiz en iyi iştir. Pankreas hastalıklarının oldukça ciddi olduğunu ve ölümlere yol açabildiğini unutmamalı ve buna bağlı olarak dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda gereken doktor kontrollerini de aksatmamalıyız.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>